WKRÓTCE JUWENALIA, A HANDEL DOPALACZAMI KWITNIE

Za kilka dni w Rzeszowie rozpoczynają się Juwenalia, a handel dopalaczami kwitnie. Wobec braku reakcji prokuratury, skierowałem dzisiaj do prezydenta Tadeusza Ferenca poniższe pismo:

Rzeszów, 30 kwietnia 2014 r.

 

 

Sz. P.
Tadeusz Ferenc
Prezydent Miasta Rzeszowa

 

Za kilka dni w Rzeszowie rozpoczynają się Juwenalia. Trzeba dołożyć starań, by do tego czasu rozwiązać problem sprzedaży dopalaczy.
Jak informują media, Pan Prezydent podjął w tej sprawie działania, jakie uznał za możliwe. Oczywiście władze samorządowe nie są powołane do tego, by zapewniać bezpieczeństwo od tego typu zagrożeń. Uważam, iż jest to typowa sprawa, w której natychmiastowe i skuteczne działania powinna podjąć Prokuratura. Niestety, Prokuratura Rejonowa dla Miasta Rzeszowa nie kwapi się do wypełniania swoich obowiązków.
Instytucjonalnym problemem polskiej Prokuratury jest brak społecznego nadzoru. Prawo nie przewiduje w tym zakresie odpowiednich mechanizmów. Sądzę jednak, iż nie byłoby niczego niewłaściwego w zaproszeniu Prokuratora Rejonowego, by w Ratuszu wyjaśniła przed Panem Prezydentem jako gospodarzem Miasta, radnymi jako wybranymi przedstawicielami mieszkańców, jak przedstawia się sprawa dopalaczy i dlaczego Prokuratura nie wykona stosownych działań celem natychmiastowego zakończenia tego rodzaju działalności. Jako Senator Rzeczypospolitej wybrany w Rzeszowie bardzo chętnie wziąłbym udział w takim spotkaniu. Jeśli z wyjaśnień Prokuratury wynikałoby, iż przyczyny tkwią w niedostatkach legislacyjnych, podejmuję się natychmiast zainicjować stosowne działania ustawodawcze.