ABORCJA W RZESZOWIE: KTO SIĘ MIJA Z PRAWDĄ - SZPITAL CZY NFZ?

Kilka miesięcy temu, gdy rozpoczęła się sprawa położnej Agaty z rzeszowskiego szpitala Pro Familia, początkowo przypuszczaliśmy, iż cieszący się znakomitą opinią placówka raczej nie rozpoczęła przeprowadzania tzw. zabiegów aborcyjnych dobrowolnie. Ktoś musiał ich do tego zmusić. Pierwszym podejrzeniem było, że musi za tym stać presja ze strony NFZ. Wówczas korzystając z uprawnień parlamentarzysty, udałem się do Oddziału Podkarpackiego NFZ, gdzie przeprowadziłem rozmowy z dyrekcją. Wynikało z nich jednoznacznie, iż NFZ w ogóle nie zajmuje się tym, czy dana placówka wykonuje, czy nie wykonuje tzw. zabiegi aborcyjne. Udział NFZ polega tylko na tym, że w wypadku, gdy szpital posiadający kontrakt takiej czynności się podejmie, NFZ wypłaca wynagrodzenie. Nie jest ono zresztą specjalnie wygórowane, gdyż chodzi o kwotę ok. 1 300 zł.
 
Teraz gdy Pro Familia wytoczyła proces karny obrońcom życia, przedstawiciel placówki publicznie twierdzi, iż „mamy kontrakt z NFZ m. in. na zabiegi terminowania ciąży i nie możemy tego nie robić, bo złamalibyśmy prawo". Ewidentnie ktoś mija się z prawdą. Albo NFZ ma mechanizmy i korzysta z nich, by zmuszać prawnie świadczeniodawców do wykonywania tzw. zabiegów aborcyjnych, albo Pro Familia zasłania się NFZ-tem, by usprawiedliwić to, że dobrowolnie podejmują się działań niemoralnych.
 
Aby to ostatecznie wyjaśnić, skierowałem rzeszowskiego NFZ następujące pismo:
 
 
 
Rzeszów, 17 kwietnia 2014 r.
 
Narodowy Fundusz Zdrowia
Oddział Podkarpacki
Rzeszów
 
Przed Sądem Rejonowym w Rzeszowie toczy się proces z aktu oskarżenia szpitala Pro-Familia w Rzeszowie przeciwko osobom, które organizowały manifestacje w obronie życia nienarodzonych. Komentując przebieg procesu Radosław Skiba, dyrektor kliniki stwierdził: „Działamy zgodnie z prawem, mamy kontrakt z NFZ m. in. na zabiegi terminowania ciąży i nie możemy tego nie robić, bo złamalibyśmy prawo" - materiał z portalu nowiny24.pl - wydruk w zał.
 
Zwracam się z uprzejmą prośbą o informację, czy polega na prawdzie twierdzenie Radosława Skiby, iż szpital Pro-Familia łączy z NFZ kontrakt zobowiązujący tę placówkę do wykonywania zabiegów tzw. przerywania ciąży, czy postanowienia tego kontraktu, lub innych przepisów, na podstawie których NFZ kontraktuje usługi medyczne sprawiają, iż brak wykonywania przez daną placówkę zabiegów tzw. przerywania ciąży powodowałoby „złamanie prawa”, o jakie przepisy prawa powszechnie obowiązującego, bądź zapisy kontraktowe chodzi.