Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor w require_once() (linia 3164 z /home/hosting/124_kazimierzjaworski.pl/pub/www/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor w require_once() (linia 127 z /home/hosting/124_kazimierzjaworski.pl/pub/www/sites/all/modules/ctools/ctools.module).

APEL DO JERZEGO OWSIAKA WS. EUTANAZJI

Przed kilkoma dniami pan Jerzy Owsiak udzielając wywiadu powiedział, iż eutanazja to „pomoc starszym w cierpieniach”. Jest to niepokojąca wypowiedź w związku z  planowaną na 13 stycznia zbiórką pieniędzy przeznaczoną na seniorów. To jedno zdanie idące za daleko skłoniło grupę parlamentarzystów z różnych klubów do wystosowania Apelu, którego treść zamieszczono poniżej:
 
 
 
Warszawa, 3.01.2013 r.
 
Sz. P. 
Jerzy Owsiak
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
 
Głośnym echem przetoczyła się przez polskie media Pana wypowiedź, iż eutanazja to „pomoc starszym w cierpieniach”. Powstał mocny zgrzyt w związku z zapowiedzią, iż planowana na 13 stycznia zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ma być przeznaczona na seniorów.
 
Jest Pan znaną sobą polskiego życia publicznego. Pana opinie kształtują i wpływają na poglądy wielu, zwłaszcza młodzieży. Moralne aspekty eutanazji należą do szczególnie złożonych i rozumiemy, że może Pan mieć osobiste wątpliwości w tym zakresie. Wydaje nam się jednak, iż dzieląc się nimi za pośrednictwem mediów, nie wziął Pan pod uwagę swojej pozycji w naszym społeczeństwie, przede wszystkim wpływu na młodzież. Prosimy, by w poczuciu odpowiedzialności rozważył Pan faktyczne skutki, jakie powodują takie wypowiedzi. Przyzwolenie dla eutanazji, nie tylko prawne, ale również w wymiarze moralnym, jest jednym z tych zjawisk, które powoduje poważne konsekwencje dla sposobu funkcjonowania społeczeństw. Przede wszystkim dla rodziny, poczucia związków międzypokoleniowych. Choćby podświadoma myśl, iż w pewnych okolicznościach babcię lub dziadka można uśpić, powoduje realne zmiany w relacjach między ludźmi i obserwujemy to w społeczeństwach, które poszły w tym kierunku. Jest coś wręcz nieludzkiego w tym, iż w krajach, gdzie eutanazja jest dopuszczalna, starsze osoby obawiają się korzystać z pomocy służby zdrowia z powodu obawy utraty życia.
 
Bardzo prosimy, by rozważył Pan wszystko to jeszcze raz przed 13 stycznia i wycofał się ze swoich wypowiedzi. Szkodzić będą one przede wszystkim prowadzonej przez Pana akcji, gdyż w zestawieniu z zapowiedzią zbierania pieniędzy dla seniorów, brzmią wyjątkowo niefortunnie.
 
(-) Kazimierz Jaworski - Senator RP
Klub Parlamentarny Solidarna Polska
 
(-) Marek Sawicki - Poseł RP
Klub Parlamentarny Polskiego Stronnictwa Ludowego
 
(-) Jacek Żalek - Poseł RP
Klub Parlamentarny Platforma Obywatelska
 
(-) Przemysław Wipler - Poseł RP
Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość